Pamätajte

Pozor na hmotnosť – pri 10 kilogramoch nadváhy stúpa riziko cievnych príhod, pri nadváha viac než 20 kilogramov je riziko veľmi vysoké.

Pravidelná strava – stravujte sa pravidelne, v primeranom množstve, kvalitne chutne a zdravo. Upravte svoj príjem jedál tak, aby obsahoval dostatočné množstvo zo všetkých zložiek stravy. Zaraďte do svojho jedálnička ľahké zeleninové jedlá so zdravými nenasýtenými tukmi s dostatočným množstvom rýb.

Nefajčite – lieky na SLE u fajčiarov neúčinkujú tak dobre ako u nefajčiarov.

Fyzická aktivita – snažte sa každý deň o pravidelné cvičenie – prejdite sa počas prestávky na obed v práci, určite si každý deň iný cieľ, aby ste nepadli do stereotypu. Prispôsobnte si denný program so zaradením každodenného pohybu.

Užívajte lieky, ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti s cievami, aby ste sa komplikáciám, ako napr. vysoký tlak, vysoký cholesterol, či infarkt.

Pravidelne navštevujte lekára – dodržujte rady reumatológa a aspoň raz za rok absolvujte preventívnu prehliadku, na ktorú máte nárok.

Počúvajte svoje telo – včasné rozoznanie príznakov napr. cievnej mozgovej príhody alebo infarktu môže predísť komplikáciám a závažným následkom.