Dnes sa často na liečbu lupusu uplatňujú antimalariká. V súčasnosti používame dva druhy: hydroxychlorochín a chlorochín. Tieto lieky sa užívajú večer a ich účinok sa začne prejavovať najskôr po troch mesiacoch liečby.

Antimalariká sú účinné v liečby kožných príznakov, opuchov, bolestí kĺbov a bolestí svalov. Potláčajú príznaky zápalu pohrudnice, osrdcovníka a teploty, zmierňujú celkové príznaky lupusu, ako sú slabosť, únava. Majú aj mierny účinok proti zrážaniu krvi a znižujú hladiny cholesterolu. Sú vhodné u pacientov s miernejšími formami lupusu a ako udržiavacia liečba u tých pacientov, u kde sa dosiahlo utlmenie aktivity choroby.

Pri dlhodobom užívaní antimalarík sa môžu prejaviť aj nežiaduce účinky, konkrétne môže dôjsť k ich ukladaniu do sietnice. Preto sú dôležité pravidelné kontroly u očného lekára. Po ich vysadení tieto uloženiny vymiznú. Niekedy sa vyskytuje žalúdočná neznášanlivosť antimalarík, pískanie v uchu a nepravidelné stmavnutie a pigmentácie kože, najmä po opaľovaní. Zriedkavým nálezom je málokrvnosť a útlm krvotvorby. Antimalariká sa v prípade potreby môžu užívať aj počas tehotenstva.