V ľudskom tele môžu vyvolať teploty, vyrážky, bolesti a opuchy kĺbov rôzne choroby. Pri diagnóze lupusu je dôležité vylúčiť iné ochorenia s podobnými prejavmi.

Existujú rôzne formy lupusu:

  • Kožné formy lupusu, kde sú v popredí kožné prejavy. Akútny kožný lupus (ACLE) sa prejavuje červenými fľakmi na tvári, trupe a končatinách. V ťažších prípadoch sa fľaky premieňajú na pľuzgiere a postihnuté sú aj orgány. Pre subaktúny kožný lupus (SCLE) sú typické kožné prejavy kruhového alebo polkruhového tvaru. Postihnutie orgánov je zriedkavejšie. Chronický kožný lupus (nazývaný aj diskoidný – CCLE) neohrozuje život pacienta, napáda len kožu vo forme „diskoidných“ ložísk, ktoré sa hoja najčastejšie jazvou. Tieto ložiská sa objavujú najmä na tvári, na ušniciach a vo vlasatej časti hlavy.
  • Liekmi vyvolaný lupus je dočasná forma a prejavuje sa podobnými príznakmi ako systémový lupus. Príčinou je užívanie niektorých liekov, napr. lieky na epilepsiu, vysoký tlak, úpravu srdcového rytmu ai. Príznaky po ukončení liečby do niekoľko týždňov úplne vymiznú.
  • Neonatálny lupus je zvláštna a veľmi zriedkavá forma lupusu, ktorá sa objavuje u novorodencov matiek – pacientok s lupusom. Môžu sa u nich vyskytnúť prejavy ako je vyrážka, problémy s obličkami, tvorba protilátok a niektoré deti môžu mať postihnuté srdce. Väčšine žien s lupusom sa však narodia zdravé deti.
  • Systémový lupus erythematosus (SLE) je autoimunitné ochorenie s nadmernou aktivitou imunitného systému, t.j. imunitný systém bojuje proti svojmu telu. Môže sa prejaviť v akomkoľvek veku a u kohokoľvek. Deväť z desať postihnutých sú ženy, väčšina vo fertilnom veku (15 – 45 rokov). Typickými príznakmi sú bolesť kĺbov, horúčka, extrémna únava, kožné vyrážky, bolesť na hrudníku, citlivosť na slnko, strata vlasov a ďalšie. Viac informácia nájdete v časti Diagnostika. Lupus nie je zhubné ochorenie. V skutočnosti pri správnej a včasnej liečbe 80 – 90% ľudí sa dožíva dôchodkového veku. Lupus však mení na intenzite. Niektorí ľudia, trpia na ľahšiu formu SLE, iní majú progresívnejšiu formu, u niektorých sa, žiaľ, prejavuje ťažká forma lupusu. V týchto prípadoch môže byť lupus životu nebezpečný. ALE väčšina ľudí žijúcich s lupusom prežíva normálnu dĺžku života.