Sú to neinfekčné zápalové choroby svalov, niekedy sprevádzané kožnými zmenami. Choroba sa prejavuje slabosťou svalov, napr. pri vstávaní zo sedu, chôdzou po schodoch, alebo pri dvíhaní ťažkej knihy či hrnca. Väčšinou sú svaly aj citlivé a bolestivé. U niektorých pacientov sa choroba obmedzí len na svaly (polymyozitída), u iných však postihne i kožu, na ktorej sa zjaví plošné začervenanie a zdurenie kože alebo vnútorné orgány a zisťujú sa rôzne druhy protilátok. Podobá sa kožným zmenám pri lupuse: tvár (najmä mihalnice) a výstrih sú červené až fialové (dermatomyozitída). Sčervenanie sa môže objaviť i na chrbtoch dlaní a kĺboch rúk. Dermatomyozitída a lupus sú dve rôzne choroby, aj keď kožné prejavy môžu vyzerať podobne. Pomocou krvných testov a ďalších prejavov sa zvyčajne tieto dve choroby veľmi rýchlo odlíšia.

Niekedy môžu svalový zápal vyvolať i baktérie, vírusy, lieky a chemické látky. Niektoré choroby svalov sú nezápalové a často sú podmienené genetickými poruchami. V liečbe idiopatických zápalových myopatií sa tiež využívajú glukokortikoidy, imunosupresíva, ale i liečebná rehabilitácia.

Zdroj: Systémové autoimunitné choroby – systémové choroby spojiva, J. Lukáč; Čo by sme mali vedieť o lupuse, G. Hughes