LUPUS

Čo je lupus, formy, príčiny
Lupus, celým názvom systémový lupus erythematodes (SLE), je chronické autoimunitné ochorenie. Ide o dlhodobé, často celoživotné ochorenie, pri ktorom imunitný systém človeka útočí na vlastné zdravé bunky a tkanivá, akoby boli škodlivé. Lupus patrí do širšej skupiny systémových autoimunitných ochorení tkaniva, ktoré sa nachádza v koži, svaloch, šľachách, orgánoch tela.
Základnou príčinou lupusu sú zmeny v imunitnom systéme. Za normálnych okolností náš imunitný systém produkuje protilátky proti cudzorodým látkam v tele teda antigénom. Pri lupuse sa vo zvýšenej miere vytvárajú protilátky, ktoré sú ale namierené proti bielkovinám vlastných bunkových jadier a iným zložkám buniek tela, nie proti cudzorodým látkam. Samotná príčina lupusu však nie je známa. Vieme, že určitú úlohu zohráva genetická predispozícia, ale nemôžeme povedať, že choroba je dedičná. Taktiež sa ani po rokoch výskumu nepodarilo identifikovať žiadny vírus ani infekciu, ktoré by mohli spôsobiť lupus.
Na vzniku choroby sa podľa lekárov podieľajú viaceré faktory, prípadne ich kombinácia: (poprosím nejak pekne/prehľadne usporiadať)
- vnútorné faktory
- genetická predispozícia, teda vrodená náchylnosť na vznik takejto poruchy imunity. Nejde ale o priamu dedičnosť.
- hormonálne vplyvy. Častejší výskyt choroby u žien je podmienený hladinami pohlavných hormónov
- vonkajšie faktory
- slnečné (ultrafialové) žiarenie, chemikálie, lieky, vírusové a bakteriálne infekcie
Zdroj informácií:
Dr. Graham Hughes – Čo by sme mali vedieť o lupuse, 1996, Veľká Británia
Doc. MUDr. J. Lukáč, PhD. – Lupus a čo s ním súvisí, 2013, Piešťany
Lupus je všeobecné označenie pre skupinu autoimunitných ochorení. V ľudskom tele môže vyvolať teploty, vyrážky, bolesti a opuchy kĺbov rôzne choroby. Pri diagnóze lupusu je dôležité vylúčiť iné ochorenia s podobnými prejavmi.
- Systémový lupus erythematodes (SLE)
SLE je najčastejšou a najrozšírenejšou formou. Môže sa prejaviť v akomkoľvek veku a u kohokoľvek. Zaujímavosťou je, že výrazne viac postihuje ženy – až deväť z desiatich pacientov sú ženy, väčšina vo veku od 15 do 45 rokov. Typickými príznakmi SLE sú bolesti kĺbov, horúčka, extrémna únava, kožné vyrážky, bolesť na hrudníku, citlivosť na slnko, strata vlasov a ďalšie. Lupus nie je zhubné ochorenie, pri správnej a včasnej liečbe sa 80 až 90 % pacientov dožíva dôchodkového veku. V priebehu času sa ale mení intenzita ochorenia. Niektorí pacienti trpia na ľahšiu formu SLE, iní majú progresívnejšiu formu, u niektorých sa prejavuje ťažká forma lupusu, ktorá je životu nebezpečná. Väčšina pacientov žijúcich s lupusom sa ale dožíva normálnej dĺžky života.
- Kožné formy lupusu
Základným prejavom tohto typu sú kožné prejavy. Akútny kožný lupus (ACLE) sa prejavuje červenými fľakmi na tvári, trupe a končatinách. V ťažších prípadoch sa fľaky premieňajú na pľuzgiere a postihujú aj ďalšie orgány. Pre subaktúny kožný lupus (SCLE) sú typické kožné prejavy kruhového alebo polkruhového tvaru, pričom postihnutie ďalších orgánov je zriedkavejšie. Chronický kožný lupus (CCLE), nazývaný aj diskoidný, napáda kožu vo forme ložísk, ktoré sa objavujú najmä na tvári, na ušniciach a vo vlasatej časti hlavy. Tieto ložiska sa najčastejšie hoja formou jazvy, a tento druh lupusu neohrozuje život pacienta.
- Liekmi vyvolaný lupus
Ide o dočasnú formu, ktorá sa prejavuje podobnými príznakmi ako systémový lupus. Príčinou je užívanie niektorých liekov, napr. liekov na epilepsiu, vysoký tlak, úpravu srdcového rytmu a iných. Po ukončení liečby príznaky do niekoľko týždňov úplne vymiznú.
- Neonatálny lupus
Ide o zvláštnu a veľmi zriedkavú formu lupusu, ktorá sa objavuje u novorodencov matiek - pacientok s lupusom. Môžu sa u nich vyskytnúť prejavy ako je vyrážka, problémy s obličkami, tvorba protilátok a niektoré deti môžu mať postihnuté srdce. Väčšine žien s lupusom sa však narodia zdravé deti.
- Vlčia choroba
Slovo „lupus“ pochádza z latinčiny a znamená vlk. Pôvod tohto názvu sa viaže na fľak v tvare motýľa, ktorý sa objavuje na tvárach niektorých pacientov. Lekári sa domnievali, že pripomína práve vlčie uhryznutie, alebo stopu po pazúroch vlka.
- Postihuje najmä ženy
Lupus postihuje predovšetkým ženy vo veku 14 – 45 rokov, najčastejšie však medzi 20. a 30. rokom života. Podľa niektorých zdrojov je výskyt u žien oproti mužom v pomere 9: 1.
- Ako chameleón
Lupus sa často prezýva veľký imitátor, pretože jeho príznaky môžu napodobniť množstvo iných ochorení ako napríklad reumu, migrénu, chrípku, roztrúsenú sklerózu, dokonca aj rakovinu. To je dôvod, prečo niekedy trvá roky, kým je pacientovi toto ochorenie diagnostikované.
- Genetika nie je všetko
Aj keď je lupus dedičným ochorení, jeho výskyt v rodine automaticky neznamená, že sa rozvinie aj u dieťaťa. Lupus je kombináciou genetickej predispozície a vonkajších vplyvov, ako je stres, slnečné žiarenie, infekcie, hormonálna nerovnováha a ďalšie.
- Slnečné svetlo ako hrozba
Ľudia s lupusom môžu byť mimoriadne citliví na UV žiarení, aj krátky pobyt na slnku môže vyvolať kožné prejavy alebo celkové zhoršenie stavu
Príznaky a diagnostika
Rozvoj lupusu je vo väčšine prípadov pozvoľný. U pacientov sa jeden alebo niekoľko príznakov súčasne vyskytujú niekoľko mesiacov až rokov predtým, ako lupus naplno prepukne.
Prvé príznaky môžu byť rôzne, najčastejšie to býva slabosť, únava, malátnosť, znížená výkonnosť, bolesti kĺbov, svalov, šliach, zvýšená teplota, nechutenstvo, opúchanie kĺbov, alergia na slnečné žiarenie, padanie vlasov, kožné vyrážky, červené fľaky na tvári, trupe alebo na končatinách.
Lupus však môže prepuknúť aj ako náhla, prudko prebiehajúca (akútna) choroba s výskytom viacerých príznakov naraz. U každého pacienta sú príznaky a priebeh ochorenia iné.
Takmer všetci pacienti s lupusom trpia celkovou slabosťou, únavou, malátnosťou, zníženou výkonnosťou, ktorá neustupuje ani po spánku alebo odpočinku. K tomu sa často pridáva nechutenstvo a úbytok hmotnosti.
Únava môže mať kolísavú tendenciu: sú dni keď sa pacienti s lupusom cítia zdraví, ale v ďalších dňoch musia odpočívať a nie sú schopní bežných aktivít denného života.
- Teploty
Väčšina pacientov máva z času na čas mierne zvýšenú teplotu. U niektorých pacientov môže byť tento symptóm dlho jediným varovným príznakom ochorenia. Na druhej strane v prípade vysokých teplôt, pri prudkom priebehu lupusu s orgánovým postihnutím, bývajú sprevádzané zimnicou.
- Bolesť kĺbov
Bolesti kĺbov a svalov sú často prvým príznakom lupusu a patria medzi najčastejšie sa prejavujúce príznaky. Bolesť obyčajne zasiahne kĺby oboch strán tela súčasne, pričom opuch býva zvyčajne iba prechodný a po 2-3 dňoch odznie. Najčastejšie bývajú postihnuté prsty, hánky, zápästia a kolená. Kĺby môžu vyzerať ako pri zápale a byť horúce na dotyk. No na rozdiel od iného autoimunitného ochorenia, reumatoidnej artritídy, lupus obyčajne nespôsobuje trvalé poškodenie kĺbov.
- Zápaly šliach
Zápaly šliach a šľachových pošiev tiež trvajú zvyčajne 2 až 3 dni. Časté sú predovšetkým opuchy na prstoch rúk a na zápästiach. Opakované zápaly šliach môžu spôsobiť deformity na prstoch rúk, prsty rúk sú napr. vybočené do strany alebo prehnuté z chrbtovej strany ruky, kĺby na rukách môžu byť zhrubnuté.
- Kožné prejavy
Za typický znak lupusu je považovaný motýľovitý erytém (začervenanie), ktoré sa väčšinou objavuje na oboch stranách líc a prechádza nosom. Tento príznak sa však prejavuje u menej ako polovici pacientov s lupusom.
- Vypadávanie vlasov
Väčšina pacientov sama spozoruje nadmerné vypadávanie vlasov a ich zmenenú kvalitu. Tento príznak sa vyskytuje najmä pri aktívnom nedostatočne liečenom lupuse. Po potlačení aktivity vlasy väčšinou znova narastú. Nadmerné vypadávanie vlasov môže byť spôsobené aj niektorými liekmi.
- Raynaudov syndróm
Raynaudov syndróm je považovaný za poruchu ciev, ktorá sa prejavuje zbelením, zmodrením a následne sčervenaním prstov rúk a nôh v chlade. Je spôsobený zvýšenou precitlivenosťou ciev na chlad. Cievy reagujú na chlad neprimeraným stiahnutím, zúžením priesvitu ciev. Raynaudov syndróm je síce častým sprievodným ochorením lupusu, no môže sa objaviť aj samostatne alebo aj ako súčasť iného ochorenia.
- Postihnutie obličiek
Rozoznáva sa šesť typov lupusového zápalu obličiek. Niektoré typy lupusového zápalu sú závažné, iné majú priaznivú prognózu. Pravidelným nálezom pri zápale obličiek je vysoký krvný tlak, laboratórne v krvi býva znížené množstvo bielkovín, chudokrvnosť a zvýšenie cholesterolu. Ak zápal poškodí obličkové funkcie, v krvi sa zisťuje zvýšenie dusíkatých látok, ktoré sa vylučujú obličkami; nazývajú sa urea a kreatinín Podľa typu zápalu a jeho závažnosti sa vyberá aj zodpovedajúca liečba.
- Postihnutie pľúc
Zhruba u polovice pacientov s lupusom sa vyskytuje zápal pohrudnice, teda blany, ktorá obaľuje pľúca. Prejavuje sa kašľom, teplotou a dýchavičnosťou. Typické sú pichavé bolesti na hrudníku pri kašli, kýchaní, hlbokom vdychu a prudkých pohyboch. Pri zápale pľúc je dôležité odlíšiť, či je zápal vyvolaný lupusom alebo pridruženou infekciou.
- Postihnutie srdca
Najčastejšie sa vyskytuje zápal osrdcovníka (perikarditída), pri ktorom sa v osrdcovníku môže tvoriť aj zápalová tekutina. Prejavuje sa pichavými bolesťami na hrudi pri dýchaní, teplotou, búšením srdca a dýchavičnosťou.
Zdroj informácií: Doc. MUDr. J. Lukáč, PhD. – Lupus a čo s ním súvisí, 2013, Piešťany
Diagnostika lupusu je často zložitá, pretože jeho príznaky sú veľmi rôznorodé a môžu napodobňovať iné ochorenia. Keďže môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela a mnohé príznaky sú typické aj pre iné ochorenia, určenie diagnózy si obyčajne vyžaduje dlhší čas a individuálny prístup ku každému pacientovi. Mnohí ľudia ním môžu trpieť celé roky, kým sa u nich prejavia viditeľné príznaky.
Neexistuje jediný špecifický test, ktorý by lupus spoľahlivo potvrdil, preto sa lekári opierajú o kombináciu klinických príznakov, laboratórnych vyšetrení (sleduje sa predovšetkým sedimentácia červených krviniek (FW), C-reaktívny proteín (CRP) a celkový krvný obraz), biopsie a zobrazovacích metód. Včasná a presná diagnóza je kľúčová pre správne nasadenie liečby a zníženie rizika dlhodobého poškodenia orgánov.
Pri diagnostike lupusu sa hodnotia viaceré kritériá. Ide o zostavu jedenástich kritérií (osem klinických a tri laboratórnych). Pokiaľ sa u pacienta vyskytujú aspoň štyri z nasledujúcich jedenástich príznakov, ochorenie je klasifikované ako systémový lupus:
- Začervenanie – vyrážka v tvare motýľa na lícach. Vy sa u štyridsiatich percent pacientov a je znakom aktívnej choroby. Vyrážka môže mať rôznu podobu, od svetloružového začervenania až po vyrážku s drobnými rankami, a zvyčajne zmizne po potlačení choroby.
- Diskoidná vyrážka na tvári, krku, vo vlasovej časti hlavy a iných miestach kože alebo pažiach. Začervenanie mení svoj tvar, je často pokryté šupinami, po vyhojení vyrážky môžu zostať jazvy.
- Fotosenzitivita – kožné vyrážky, ktoré vznikli ako dôsledok pôsobenia ultrafialového žiarenia, napríklad po pobyte na slnku. Prejavuje sa svrbivými pupencami, koprivkou, alebo začervenaním pokožky. Tento príznak postihuje 50 – 70 % pacientov.
- Ranky (vredy) v ústach a na nose, často aj veľmi bolestivé.
- Zápal, opuch kĺbov, stuhnutosť, bolesť zasahujúca súčasne dva alebo viac kĺbov, pričom zápal býva prechodný, bolesti kĺbov často migrujú a postihujú rôzne kĺby a svaly. Tieto chorobné príznaky postihujú až 80 % pacientov.
- Zápal membrány blany okolo pľúc - pohrudnice (pleuritída) sa prejavuje bolesťami na boku hrudníka, pri nadýchnutí, kašli, prudkých pohyboch, alebo srdca (perikarditída). Často je súčasťou zápalu výpotok, tekutina v pohrudnej dutine, alebo v osrdcovníkovej dutine.
- Abnormálne výsledky vyšetrenia moču, napríklad zvýšený podiel bielkovín alebo prítomnosť červených krviniek v moči je príznakom postihnutia obličiek. Prítomnosť valcov, čo je zhluk červených krviniek a bielkovín zlepených v obličkových kanálikoch, nasvedčuje zápalu obličiek. Zápal obličiek postihuje takmer 50 % pacientov s lupusom.
- Problémy nervového systému, ako sú záchvaty či psychóza bez známej príčiny. Postihnutý môže byť mozog alebo nervy, čoho príznakom môžu byť bolesti hlavy alebo kŕče.
- Krvné abnormality, ako napríklad pokles počtu červených krviniek (anémia), krvných doštičiek, či bielych krviniek. Nízky počet červených krviniek zapríčinený autoimunitou môže viesť k anémii. Leukopénia – zníženie počtu bielych krviniek sa vyskytuje u 70% pacientov. Nízka hladina bielych krviniek vedie k zníženej odolnosti organizmu a tým pádom zvýšenej náchylnosti na infekcie.
- Laboratórne výsledky svedčiace o zvýšenej autoimunitnej aktivite, prítomné autoprotilátky proti dvojšpirálovej DNA alebo protilátky anti-Sm (špecifický test pre lupus, ale menej užitočný ako napr. anti-dsDNA, lebo sa pri SLE vyskytuje pomerne zriedkavo) alebo antifosfolipidové protilátky.
- Pozitívny test na antinukleárne protilátky (test ANA). Tento test je síce citlivý, ale nie je špecifický len pre lupus. Je potrebné vykonať ďalšie špecifické testy, aby sa mohla choroba presnejšie definovať.
Zdroj informácií: Dr. Graham Hughes – Čo by sme mali vedieť o lupuse, 1996, Veľká Británia a Doc. MUDr. J. Lukáč, PhD. – Lupus a čo s ním súvisí, 2013, Piešťany
Lupus je všeobecné označenie pre skupinu autoimunitných ochorení. V ľudskom tele môže vyvolať teploty, vyrážky, bolesti a opuchy kĺbov rôzne choroby. Pri diagnóze lupusu je dôležité vylúčiť iné ochorenia s podobnými prejavmi.
- Systémový lupus erythematodes (SLE)
SLE je najčastejšou a najrozšírenejšou formou. Môže sa prejaviť v akomkoľvek veku a u kohokoľvek. Zaujímavosťou je, že výrazne viac postihuje ženy – až deväť z desiatich pacientov sú ženy, väčšina vo veku od 15 do 45 rokov. Typickými príznakmi SLE sú bolesti kĺbov, horúčka, extrémna únava, kožné vyrážky, bolesť na hrudníku, citlivosť na slnko, strata vlasov a ďalšie. Lupus nie je zhubné ochorenie, pri správnej a včasnej liečbe sa 80 až 90 % pacientov dožíva dôchodkového veku. V priebehu času sa ale mení intenzita ochorenia. Niektorí pacienti trpia na ľahšiu formu SLE, iní majú progresívnejšiu formu, u niektorých sa prejavuje ťažká forma lupusu, ktorá je životu nebezpečná. Väčšina pacientov žijúcich s lupusom sa ale dožíva normálnej dĺžky života.
- Kožné formy lupusu
Základným prejavom tohto typu sú kožné prejavy. Akútny kožný lupus (ACLE) sa prejavuje červenými fľakmi na tvári, trupe a končatinách. V ťažších prípadoch sa fľaky premieňajú na pľuzgiere a postihujú aj ďalšie orgány. Pre subaktúny kožný lupus (SCLE) sú typické kožné prejavy kruhového alebo polkruhového tvaru, pričom postihnutie ďalších orgánov je zriedkavejšie. Chronický kožný lupus (CCLE), nazývaný aj diskoidný, napáda kožu vo forme ložísk, ktoré sa objavujú najmä na tvári, na ušniciach a vo vlasatej časti hlavy. Tieto ložiska sa najčastejšie hoja formou jazvy, a tento druh lupusu neohrozuje život pacienta.
- Liekmi vyvolaný lupus
Ide o dočasnú formu, ktorá sa prejavuje podobnými príznakmi ako systémový lupus. Príčinou je užívanie niektorých liekov, napr. liekov na epilepsiu, vysoký tlak, úpravu srdcového rytmu a iných. Po ukončení liečby príznaky do niekoľko týždňov úplne vymiznú.
- Neonatálny lupus
Ide o zvláštnu a veľmi zriedkavú formu lupusu, ktorá sa objavuje u novorodencov matiek - pacientok s lupusom. Môžu sa u nich vyskytnúť prejavy ako je vyrážka, problémy s obličkami, tvorba protilátok a niektoré deti môžu mať postihnuté srdce. Väčšine žien s lupusom sa však narodia zdravé deti.
- Vlčia choroba
Slovo „lupus“ pochádza z latinčiny a znamená vlk. Pôvod tohto názvu sa viaže na fľak v tvare motýľa, ktorý sa objavuje na tvárach niektorých pacientov. Lekári sa domnievali, že pripomína práve vlčie uhryznutie, alebo stopu po pazúroch vlka.
- Postihuje najmä ženy
Lupus postihuje predovšetkým ženy vo veku 14 – 45 rokov, najčastejšie však medzi 20. a 30. rokom života. Podľa niektorých zdrojov je výskyt u žien oproti mužom v pomere 9: 1.
- Ako chameleón
Lupus sa často prezýva veľký imitátor, pretože jeho príznaky môžu napodobniť množstvo iných ochorení ako napríklad reumu, migrénu, chrípku, roztrúsenú sklerózu, dokonca aj rakovinu. To je dôvod, prečo niekedy trvá roky, kým je pacientovi toto ochorenie diagnostikované.
- Genetika nie je všetko
Aj keď je lupus dedičným ochorení, jeho výskyt v rodine automaticky neznamená, že sa rozvinie aj u dieťaťa. Lupus je kombináciou genetickej predispozície a vonkajších vplyvov, ako je stres, slnečné žiarenie, infekcie, hormonálna nerovnováha a ďalšie.
- Slnečné svetlo ako hrozba
Ľudia s lupusom môžu byť mimoriadne citliví na UV žiarení, aj krátky pobyt na slnku môže vyvolať kožné prejavy alebo celkové zhoršenie stavu
Systémové autoimunitné ochorenia
Systémové choroby spojiva (SCHS) sú chronické ochorenia neinfekčného pôvodu, pri ktorých vzniku sa uplatňujú autoimunitné mechanizmy. Najčastejšie postihujú pohybový aparát (kĺby, šľachy, svaly), kožu, cievy, svaly, dýchací, nervový, tráviaci, krvný a srdcovo-cievny systém.
Príznaky ochorenia sa rôzne kombinujú, preto pacienti s tou istou chorobou môžu mať rozdielne príznaky a inú prognózu. Niektoré klinické príznaky, ako napríklad prechodné zápaly kĺbov, šliach, modranie a belenie prstov rúk (Raynaudov fenomén), zápaly ciev (vaskulitída), svalov (myozitída), zápaly pľúcneho tkaniva, obličiek a výskyt autoprotilátok, sa môžu vyskytovať pri viacerých SCHS. Okrem toho sa u jedného pacienta môžu súčasne vyskytovať aj viaceré SCHS. V tomto prípade hovoríme o prekrytých syndrómoch.
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce SCHS patria:
- Systémová skleróza (SSc)
Systémová skleróza (SSc) sa prejavuje tuhnutím (sklerózou) kože a modraním a belením prstov rúk (Raynaudov fenomén). Postihuje aj kĺby a vnútorné orgány, najčastejšie pľúca, srdce a pažerák, v zriedkavých prípadoch aj obličky. Pri SSc sú poškodené drobné cievy, vrátane kapilár, a vo zvýšenej miere sa vytvárajú väzivové vlákna v koži i vnútorných orgánoch. Pri tejto chorobe sa tiež tvoria protilátky.
- Dermatomyozitída
Dermatomyozitída sa prejavuje neinfekčným zápalom svalov trupu a končatín – priečne pruhovaného svalstva. Sprevádza ho tiež začervenanie kože nad kĺbmi a začervenanie a opuch mihalníc.
- Reumatoidná artritída
Reumatoidná artritída je reumatický zápal kĺbov, ktorý postihuje predovšetkým kĺby končatín. Spôsobuje poškodenie kĺbov a v neliečených, alebo nedostatočne liečených prípadoch, spôsobuje kĺbové deformity. Pri reumatoidnej artritíde sa často môže vyskytovať aj tzv. Sjögrenov sydróm, reumatoidné uzlíky, zápal ciev a postihnutie pľúc.
- Sjögrenov syndróm
Sjögrenov syndróm je zápal spôsobený autoimunitnými mechanizmami. Sjögrenov syndróm sa prejavuje suchosťou ústnej sliznice, nosohltanu, spojovky, sliznice priedušnice a sliznice ženských pohlavných orgánov, ako aj zápalovými reumatickými príznakmi. Môže sa vyskytovať ako samostatná choroba, tzv. primárny Sjögrenov syndróm alebo súčasne s inými systémovými chorobami spojiva, teda aj pri lupuse. Vtedy hovoríme o lupuse so sekundárnym Sjögrenovým syndrómom.
- Antifosfolipidový syndróm
Antifosfolipidový syndróm sa diagnostikuje pri prítomnosti antifosfolipidových protilátok a aspoň jedného z nasledujúcich príznakov: upchatie ciev krvnou zrazeninou (trombóza), zápal žíl, odtrhnutie krvnej zrazeniny a upchatie cievy napr. v pľúcach (embólia), spontánne potraty v tehotenstve alebo znížený počet krvných doštičiek. Antifosfolipidový syndróm sa môže vyskytovať samostatne, ale aj pri lupuse, vtedy hovoríme o lupuse so sekundárnym antifosfolipidovým syndrómom.
- Vaskulitídy
Vaskulitídy sú neinfekčné zápaly ciev. Pri ich vzniku sa tiež uplatňujú poruchy imunity. Postihnuté môžu byť veľké cievy, napríklad aorta, cievy odstupujúce z aorty, ale aj malé cievy (kapiláry a arterioly), ale aj žilný systém. Pacienti s vaskulitídami majú spravidla celkové prejavy, ako sú slabosť, malátnosť, nechutenstvo, chudnutie, ale aj zvýšené teploty, bolesti kĺbov, svalov, zvýšený tlak krvi, bolesti hlavy, opuchy kĺbov, rúk a predkolení.
- Trombózy ciev
Trombózy ciev (upchatie ciev krvnými zrazeninami) často vznikajú nedokrvenosť (ischémia) na končatinách a vnútorných orgánoch. Na koži sa pritom môžu vyskytovať vyrážky, začervenanie kože alebo vredy. Závažný nález na vnútorných orgánoch, ako sú obličky, pľúca srdce, mozog, tráviaci trakt, môže viesť k výraznej poruche postihnutých orgánov.
Zdroj informácií:
Doc. MUDr. J. Lukáč, PhD. – Lupus a čo s ním súvisí, 2013, Piešťany
www.nurch.sk

Máte otázky?
Porttitor mauris inceptos habitasse mattis vestibulum eros purus dictumst tellus