Ako rozpoznáme vzplanutie lupusu? Kedy môžeme povedať, že je lupus aktívny?

Väčšinou si pacienti všimnú návrat symptómov, ktoré predtým zažili, ale v niektorých prípadoch sa objavia aj nové príznaky. Tieto môžu zahŕňať:

• horúčku
  • opuchnuté kĺby
  • zvýšenú únavu
  • vyrážky
  • zápaly alebo vredy v ústach alebo v nose
  • teplota vyššia než 37 stupňov

Kedy volať lekára? Pri každej zmene alebo zhoršených symptómoch je ideálne sa čo najskôr poradiť s lekárom.

Kedy okamžite volať lekára? Ak pozorujete napr. tieto symptómy:

• krv v stolici alebo pri zvracaní
  • silná bolesť v oblasti brucha
  • bolesť na hrudníku
  • záchvaty
  • horúčka nad 38,5 stupňa (aj keď nemusí ísť o náhle vzplanutie lupusu, ale o bežné prechladnutie, ktoré dokáže potrápiť aj zdravých ľudí)
  • problémy s videním, paralýzou končatín, máte problém s porozumením hovoreného slova a rozprávaním, závraty a mdloby
  • nadmerné podliatiny (modriny) a krvácanie

Takisto by bolo vhodné kontaktovať lekára, ak pozorujete nežiaduce účinky liekov, resp. vaše symptómy sa zhoršujú.