Tohto roku sa výročná konferencia konala v krásnom prostredí írskeho Malahide a nedá sa organizátorom opäť čo vytknúť. Tohtoročnou témou konferencie bola „Starostlivosť orientovaná na pacienta. Prevzatie kontroly.“ S celkovým počtom 8 workshopov, z ktorých sa každý opakoval, sa mohli delegáti zúčastniť až štyroch rôznych.

Vo štvrtok večer boli delegáti pozvaní na už tradičný networking – spoločenská časť s cieľom spoznať čo najviac nových ľudí/organizácií.

V piatok sme si mohli zacvičiť yogu – však chceme byť všetci zdraví a pohybliví. Na plenárnom zasadnutí nás privítal Marios Kouloumas – Vice prezident EULAR reprezentujúci PARE. Mali sme skutočné šťastie a adresoval nám aj írsky minister zdravotníctva – Leo Varadkar. Potom sa nám prihovorili ešte reprezentant EULAR, reprezentanti írskej Ligy proti reumatizmu a bola aj krátka panelová diskusia na tému konferencie. Potom sme sa už rozdelili na prihlásené workshopy. Aj tento rok sme viedli workshop – tentokrát zameraný na novovznikajúcu európsku organizáciu zameranú na mladých ľudí Young PARE. Ďalšie workshopy sa niesli v týchto témach – Diseminácia EULAR odporúčaní, Školenie zručností – Ako úspešne viesť stretnutie a moderovať diskusiuÚloha organizácií pri vývoji aplikácií a e-zdravotníckych služieb pre ľudí s reumatizmom. V piatok večer sa ešte tradične uskutočnila prehliadka plagátov organizácií. Tohto roku sme aj my prezentovali 25. výročie založenia LPRe SR.

Sobotné témy workshopov boli zamerané na tieto témy – Kampaň zameraná na právo voľby pacienta, Ako môžu organizácie vzdelávať ľudí s reumatizmom a zlepšiť ich zdieľané rozhodovanie (myslí sa tým rozhodovanie o liečbe, ktoré je zdieľané medzi pacientom a lekármi), Založenie siete Young PAREAké kroky môžu organizácie podniknúť, aby pomohli ľuďom s reumatizmom poradiť si samým. V tento deň bolo už na každom delegátovi cítiť únavu a aj diskusie sa ťažšie rozbiehali. No, na večer si pre nás Arthritis Ireland pripravili prekvapenie – mali sme spoločnú večeru na zámku v Dubline (v priestoroch, ktoré obyčajne nie sú sprístupnené pre verejnosť). Bol to výnimočný a čarovný večer.

V nedeľu ráno sme sa s ťažkým srdcom rozlúčili s novými aj starými známymi a tešíme sa už na budúce stretnutie na 19. výročnej konferencii EULAR PARE 2016 v Sofii v Bulharsku.