Čo je to remisia v SLE? Aké sú základné parametre? Na čo vlastne potrebujeme definíciu remisie v SLE? Toto sú len tri otázky, ktoré sa pýtajú lekári aj pacienti.
Tohto roku sa v Zurichu konalo už druhé stretnutie mnohých lekárov a pacientov, aby sa dohodli na definícii remisie v SLE. Iniciatíva vychádzala od predošlého definovania remisie pri reumatoidnej artritíde, ktorá bola široko prijatá.
Definovanie remisie v SLE nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Teraz mi asi neveríte. Možno si myslíte, že však čo je na tom? Remisia je jednoducho stav, keď je pacient dlhodobo bez liekov a bez akýchkoľvek príznakov. Lenže koľko z nás takýto stav malo, zažilo? Koľko takých ľudí poznáte alebo ste o nich počuli? Je ich veľmi málo. Preto si mnohí odborníci aj pacienti myslia, že remisia v SLE by mala byť definovaná širšie. Mala by pravdepodobne zahŕňať klinickú aktivitu ochorenia (meranú rôznymi indexami), serologickú aktivitu, liečbu a možno trvanie ochorenia (hoci tu sa objavujú rôzne názory).
Aké budú výsledky tohto stretnutia? Podarilo sa nakoniec pripraviť definíciu remisie v SLE? Na výsledky si budeme musieť ešte chvíľu počkať, ale bude to stáť za to.

-qp-