Sklerodermia je označenie pre chorobné stavy spojené s tuhnutím (sklerózou) kože. Sú to rôznorodé choroby, ktoré sa odlišujú príčinou vzniku, klinickými prejavmi a prognózou.

Rozoznávajú sa tieto základné formy sklerodermie:

1. systémová skleróza
  2. ohraničené (lokalizovaná) sklerodermia (sclerodermia circumscripta)
  3. syndrómy podobné sklerodermii (pseudosklerodermia)
  4. sklerodermia vyvolaná chemickými látkami

Systémová skleróza (SSc) je systémová choroba spojiva, ktorá sa prejavuje tuhnutím (sklerózou) kože a modrením a belením prstov rúk (Raynaudov fenomén). Postihuje kĺby a vnútorné orgány – najčastejšie pľúca, srdce a pažerák, zriedkavejšie obličky. Pri SSc sú poškodené drobné cievy – vrátane kapilár a vo zvýšenej miere sa vytvárajú väzivové vlákna v koži i vnútorných orgánoch.

Tuhnutie kože sa vyskytuje najčastejšie na rukách, v tvári a na krku; v týchto prípadoch hovoríme o limitovanej SSc. Ak choroba postihuje kožu celého tela, hovoríme o difúznej (generalizovanej) SSc. Pacienti so SSc majú kožu na tvári tuhú, vyhladenú, lesklú (maskovitú), ústa bývajú zmenšené. Podobné zmeny sú i na prstoch rúk.

Pohyblivosť v prstoch rúk je zmenšená, prsty rúk nemožno vystrieť. Tvorba rán na bruškách prstov rúk a nad kĺbmi rúk, nad lakťami a na nohách je prejavom porušeného cievneho zásobenia tkanív a výrazne znižuje kvalitu života týchto pacientov.

Postihnutie pľúcneho tkaniva sa prejavuje dýchavičnosťou a suchým kašľom. V pľúcnom tkanive sa zisťuje zmnoženie väzivových vlákien (pľúcna fibróza). Pri diagnostike týchto zmien sa využíva počítačová tomografia s vysokým rozlíšením a funkčné vyšetrenie pľúc. Väzivové vlákna môžu byť zmnožené aj v srdcovom svale a v stene tráviaceho traktu.

Pažerák u pacientov so SSc je rozšírený a vyskytujú sa poruchy prehĺtania.

Syndróm CREST je jednou z foriem SSc a jeho názov je skratkou prvých písmen jeho hlavných klinických znakov (C – kalcinóza uloženiny vápnika v tkanivách; Raynaudov fenomén; Ezofagus – poškodenie pažeráka; Sklerodaktýlia – skleróza kože na prstoch rúk; Telangiektázie – rozšírenie drobných ciev v koži). Vyskytujú sa aj prekryté syndrómy SSc so systémovým lupusom erythematosus, polymyozitídou, dermatomyozitídou a reumatoidnou artritídou.

Zdroj: Systémové autoimunitné choroby – systémové choroby spojiva, J. Lukáč